Muzeum Techniki powstało w 1955 roku i siedzibą muzeum stał się oddawany wówczas Pałac Kultury i Nauki. Pierwsza wystawa nosiła tytuł:”Postęp techniczny w służbie człowieka”. Organizatorem tej wystawy oraz pierwszym dyrektorem Muzeum Techniki był inż. Janusz Ciążkowski. Muzeum to czerpie z tradycji działalności takich muzeów jak: „Muzeum Przemysłu i Rolnictwa” oraz „Muzeum Techniki i Przemysłu”. | |
Muzeum Techniki mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki posiada kilkanaście sal z ekspozycjami o charakterze stałym oraz systematycznie organizowane są ekspozycje czasowe. Muzeum prowadzi intensywną dziłalność oświatową. Organizowane w muzeum wystawy, pokazy oraz lekcje muzealne mają na celu przedstawienie rozwoju techniki od jej odległych początków aż do dzisiaj. |
Uczestnicy wycieczki po wizycie w Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, zwiedzaniu starego miasta oraz przejściu przy Grobie Nieznanego Żołnierza dotarli do Muzeum Techniki, które znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Zwiedzanie muzeum zaczęło się około 14:00.
Uczniowie mogli zapoznać się z wieloma eksponatami, dotyczącymi historii techniki. Między innymi można było zapoznać się z:
- motycyklami (np. OSA M 52, JUNAK M-10, KOMAR MR231, SOKÓŁ 500 RS M 311, SOKÓŁ 600 RT M 211, GAZELA, JUNAK, W-F-M…),
- rowerami,
- samochodami,
- polskimi komputerami (np. ODRA 1013, MA 48L)
- aparatami telefonicznymi,
- centralami telefonicznymi,
- telewizorami (np. BELWEDER),
- maszynynami szyfrującymi (np. ENIGMA),
- pralkami,
- promem kosmicznym (COLUMBIA)
Eksponaty znajdujące się w muzeum wywarły na uczniach duże wrażenie. Zwaszcza pierwsze samochody, komputery i maszyny liczące.