Błękitna Szkoła

16. kwietnia mieli okazję obejrzeć Politechnikę Gdańską od wewnątrz. Zwiedzili Wydział Elektrotechniki i Automatyk oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI), gdzie mogli zobaczyć wiele interesujących laboratoriów. Pierwszym z nich było studio nagrań, zajmujące się organizowaniem przekazu multimedialnego, technologią realizacji nagrań i techniką nagłośnieniową. Usłyszeli o zastosowaniach analizy obrazu i dźwięku w projektowaniu systemów akustycznych, wizyjnych i telemonitoringowych. Następnie przenieśli się do laboratorium współpracy robotów, gdzie mgr inż. Piotr Fiertek zapoznał uczniów z zasadą funkcjonowania robotów w przemyśle oraz ich systemami zabezpieczeń. Na koniec, zwiedzający udali się do komory bezechowej, dającej możliwość prowadzenia badań na dowolnie długich sygnałach jak np. harmoniczny, szumowy.

Po konfrontacji z dźwiękiem uczestnicy wycieczki zwiedzili starówkę gdańską. Około godz. 17:00 w Gdańs Nowy Port uczniowie zostali zaokrętowani na promie, który wypłynął w kierunku Nynashamn. W trakcie rejsu zwiedzili prom, poznali funkcjonowanie „mostku kapitańskiego” od strony technicznej oraz życie codzienne załogi promu. W trakcie rejsu który trwał 18 godzin korzystali z atrakcji przygotowanych dla nich przez organizatora: kino, dyskoteka, „chrzest morski”.

18 kwietnia po wyokrętowaniu z promu, uczniowie wraz z przewodnikiem odbyli spacer po Nynashamn m.in. wejście na najwyższe wzniesienie w Nynashamn, na którym znajduje się kościół protestancki z 1930 roku, panorama na zatokę, port jachtowy, spacer po Strandvägen – widok na najpiękniejszy archipelag świata. Ostatniego dnia po konkursie wiedzy o promie i Skandynawii pełni wrażeń wrócili do domu.